

TOIMISTON TÄRKEIMMÄT TYÖKALUT KERRALLA HALTUUN
EXCEL KIKAT JA KONSTIT
Tehosta Excelin peruskäyttöä heti!
Tässä ratkaisukeskeisessä koulutuksessa opit luomaan, muokkaamaan ja muotoilemaan peruskaavoja sisältäviä taulukoita. Opit myös käsittelemään isojakin luetteloita/listoja. Lisäksi opit korjaamaan tyypillisimpiä ongelmia.
Kesto
3 t (yleisin koulutuksen kesto)
Kenelle
Sinulle, joka käytät Exceliä säännöllisesti. Kurssi sopii Excelin 2007-2019/365-version käyttäjille (Pc:n versiot 2007, 2010, 2013, 2016/2019/365 sekä Macin uusin versio 2016/365).
Hyöty osallistujalle
Saat heti varmuutta ja nopeutta Excelin peruskäyttöön.
Sisältö
-
Tehokas kertaus ja käyttövinkit kaavojen luomisesta, kopioimisesta ja valmiin taulukon käsittelystä
-
Laskukaavojen tarkistaminen virheiden varalta
-
Ehdollinen muotoilu (tiettyjen soluarvojen automaattinen muotoilu)
-
Laskennan automatisoiminen perusfunktioilla (Summa/Sum, Keskiarvo/Average, Min, Maks, Laske (Count), Laske.A (Counta) ja Jos (If).
-
Isojen taulukoiden käsittely ja tulostaminen
-
Tietojen lajittelu luetteloa sekoittamatta
-
Tekstin automaattinen jakaminen sarakkeisiin (esimerkiksi tuotaessa tietoa muista ohjelmista)
-
Haluttujen rivien suodattaminen
-
Hyödyllisimpiä pikanäppäimiä ja peruskäytön käyttövinkkejä
Palautteita aiemmilta kursseilta
”Selkeä ja hyvin pidetty koossa + miellyttävä esitystapa”
”Hyvä tapa viedä kurssia, suosittelen”
”Olisinpa tiennyt tämän kaiken aiemmin!”
”Erittäin hyvä kaikin puolin”
”Tosi hyvä setti kokonaisuudessaan”
”Hyvä opetustyyli, kaikin puolin erittäin tarpeellinen ja hyvä kurssikokonaisuus–>tulee tarpeeseen”
”Juuri itselleni sopiva ja erittäin mielenkiintoinen kurssi”
Referenssi
Live Nation Finland Oy
”Olemme käyttäneet vuosia Petriä henkilöstömme Excel-koulutukseen alkeisopetuksesta jatkokurssiin ja räätälöityyn käyttöopastukseen ja pivotointiin. Koulutukset ovat aina olleet erittäin laadukkaita ja käytännönläheisiä. Koulutusten asiasisältö on hyvin laadittu vastaamaan tarpeitamme, Petri on taitava kouluttaja ja koulutuksessa jaettava materiaali ja harjoitustehtävät ovat selkeitä. Henkilöstömme toiveesta tulemme jatkossakin tilaamaan Petriltä näitä koulutuksia.”
Nina Castrén
Referenssi
PlusTerveys Oy
”PlusTerveys-konserni on käyttänyt Petri Manun koulutuspalveluja menestyksekkäästi useiden vuosien ajan. Tavoitteemme on kehittää ja kasvattaa henkilöstömme IT-taitoja ja varmistaa jokaiselle työntekijälle työssä tarvittava osaaminen. Yhteistyökumppaniltamme vaadimme vankan asiaosaamisen lisäksi innostavaa, kannustavaa ja eritasoisten koulutettavien tarpeisiin mukautuvaa lähestymistapaa.
Yhteistyömme Petri Manun kanssa on vastannut näihin odotuksiimme erittäin hyvin. Henkilöstöltä kursseista saamamme palaute on yllättänyt meidätkin iloisesti. Kurssien ansiosta Excelin käytön tehokkuus on kasvanut huimasti.
Aiomme jatkossakin hyödyntää Petri Manun ja Mikrokoulutuksen ammattitaitoa!”
Miina Pulkkinen
Asiakkuusjohtaja